Dom energooszczedny a współczynnik EP

Budynek energooszczędny to budynek, wybudowany przy zastosowaniu takich rozwiązań i materiałów, które ograniczają do minimum utratę energii. O tym czy budynek jest energooszczędny decydują współczynniki przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych (U), jak i wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energie pierwotną (EP). 
Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku, wskaźnik EP dla domów jednorodzinnych nie może być większy niż 95 [kWh/(m2 · rok)]. W kolejnych latach planuje się kolejne obniżania współczynników, tak by w 2021 roku wskaźnik EP nie przekraczał 70 [kWh/(m2 · rok)]. 

Wartość wskaźnika Energii Pierwotnej według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. oblicza się ze wzoru:
EP = EPH+W + ΔEPC + ΔEPL  [kWh/(m2 · rok)]      (1.1)

gdzie:
EPH+W – częściowa maksymalna wartość wskaźnika Energii Pierwotnej wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, wentylacji i uzyskanie ciepłej wody użytkowej,
ΔEPC – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika Energii Pierwotnej wykorzystywanego na potrzeby chłodzenia,
ΔEPL – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika Energii Pierwotnej wykorzystywanego na potrzeby oświetlenia.


ΔEPC
ΔEPL
EPH+W
Od 01.01.2017
95
 10 × (Af ,c/Af)
0
Od 01.01.2021
70
  5 ×(Af ,c/Af)
0


gdzie:
Af,C – powierzchnia użytkowa chłodzona obiektu,
Af – powierzchnia użytkowa ogrzewana obiektu.

Jednak, jeśli chce się wybudować dom energooszczędny, należy pamiętać, że wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię pierwotną są bardziej restrykcyjne. Domy energooszczędne zaliczane są do klasy energetycznej B, a ich wartość EP powinna wynosić od 45 do 80 [kWh/(m2 · rok)]. W przypadku domów niskoenergetycznych (klasa energetyczna A) współczynnik EP musi wynosić od 15 do 25[kWh/(m2 · rok)]. Natomiast jeśli chodzi o domy pasywne czyli o klasie energetycznej A+ współczynnik nie może przekraczać 15[kWh/(m2 · rok)]. 

Należy pamiętać, że niska wartość współczynnika EP oznacza niskie zużycie nieodnawialnych źródeł energii. Bardzo duży wpływ na wartość współczynnika EP ma to, czym dom jest ogrzewany. Dzieje się to ze względu na to, że każdy rodzaj ogrzewania, czy też paliwa ma inny współczynnik nakładu. Przykładowo węgiel kamienny ma 1,1, a już biomasa tylko 0,2.  Wynik tych obliczeń zawsze jest przedstawiony na pierwszej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej. 


Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r

Komentarze