Budowa ogrodzenia - potrzebne pozwolenie czy zgłoszenie?


Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej działki. To ono wyznacza jej granice, ale także chroni aby na naszą działkę nie dostały się osoby niepowołane czy zwierzęta. Obecnie ogrodzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, w różnej technologii oraz mogą mieć różną wysokość. Często, gdy wykonujemy ogrodzenie zastanawiamy się, czy działamy zgodnie z prawem i czy powinniśmy na nie uzyskać pozwolenie na budowę.


Jeśli ogrodzenie, które montujemy ma więcej niż 2,2 metra to wtedy potrzebne jest nam zgłoszenie budowy. Takie zgłoszenie powinno być wykonane 30 dni przed rozpoczęciem prac. W zgłoszeniu powinno podać się rodzaj prac jakie będą wykonywane, w jaki sposób, jak i to kiedy zaczniemy budowę ogrodzenia. Do zgłoszenia powinno się dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania danym gruntem na cele budowlane. W ciągu tych 30 dni organ ma prawo zgłosić swój sprzeciw, jeśli chodzi o montaż ogrodzenia. Jeśli to nie nastąpi możemy prawnie przystąpić do budowy. Ważne jest również to, że takie zgłoszenie nie jest dożywotnie i ważne jest tylko 2 lata. Jeśli w tym czasie budowa ogrodzenia nie zostanie rozpoczęta, potrzebne będzie nowe zgłoszenie montażu do organu.

W mieście ogrodzenie najlepiej jest budować na granicy działki. Jednak w takim przypadku należy dojść do porozumienia z sąsiadem. Jeśli sąsiad nie wyrazi zgody, to ogrodzenie powinniśmy budować na terenie swojej działki. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do przebiegu granic naszej działki, to przed przystąpieniem do prac warto jest zlecić geodecie wyznaczenie granic. Według Kodeksu Cywilnego nie mamy prawa ponosić obciążeniem budowanego ogrodzenia sąsiada działki na granicy, której montujemy płot. Jednak już po wybudowaniu ogrodzenia możemy domagać się od sąsiada zwrotu części kosztów z tytułu utrzymania obiektu, jakim jest ogrodzenie pomiędzy naszą działką, a działką danego sąsiada. 

Podstawa prawna:
Dz.U. 2013 poz. 1409, tekst ujednolicony art. 30 ust. 1 pkt. 3
Kodeks cywilny w art. 154 §2
uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. sygn. akt III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121

Komentarze

Prześlij komentarz