Gdy chcesz wybudować dom energooszczędny

Obecnie, większość domów, które są budowane są energooszczędne. To znaczy, że w takich domach ograniczono starty ciepła. Podczas budowania właśnie takiego domu, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Poniżej zostanie przedstawione osiem zasad, które pomogą w wybudowaniu domu energooszczędnego.



Każdy dom powinien zostać odpowiednio ocieplony, przede wszystkim dotyczy to ścian, dachu, podłogi, bo właśnie przez te przegrody obiekt traci najwięcej ciepła. Wystarczy zwiększyć grubość warstwy izolacji, aby zyskać większą energooszczędność wymienionych wyżej przegród. Poza tym warstwę izolacji termicznej dobiera się na podstawie obliczeń cieplnych, tak, aby zostały spełnione wymogi cieplne dla domów energooszczędnych.

Eliminacja mostków cieplnych w budynku jest równie ważna. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaizolowanie, szczególnie miejsc, które są narażone na postawanie mostków termicznych. Dotyczy to łączeń ścian, połączenia ściany z oknem, czy połączenia ściany z dachem.

3 Kolejnym ważnym elementem jest sam wygląd domu. Domy, które mają charakteryzować się energooszczędnością powinny mieć prostą oraz zwartą bryłę. Każda nisza czy wnęka może powodować powstawanie mostków cieplnych, które wiadomo, powodują straty ciepła. Poza tym budynek o prostej bryle łatwej oraz szybciej można ogrzać.

4 Podczas już projektowania domu nie można zapominać o jego usytuowaniu względem stron świata. Najczęściej w domach energooszczędnych praktykuje się wykonywanie strefy dziennej z dużymi przeszkleniami, które wychodzą na stronę południową. Wtedy można wykorzystywać naturalne ciepło, jak i światło do ogrzewania danego pomieszczenia.

5 Wybór stolarki okiennej oraz drzwiowej także ma znaczenie. Dlatego warto decydować się na okna oraz drzwi o podwyższonych parametrach, które zapobiegną utracie ciepła. Okna energooszczędne, które można spotkać na rynku są zbudowane z trzech szyb, pomiędzy którymi znajdują się gazy szlachetne. Taka technologia jest odpowiednia dla domów energooszczędnych, gdyż znacznie eliminuje utratę ciepła, jak i nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni.

6 Także, podczas wyboru instalacji oraz urządzeń do domu, warto decydować się na takie, które zużywają mniejszą ilość energii ale i o wyższej sprawności.

Podczas wyboru wentylacji warto zastawać wentylacje mechaniczną z tak zwaną rekuperację. Dzięki temu zawsze w domu mamy świeże powietrze, jednocześnie nie tracąc temperatury zimą jak i latem. Powietrze, które jest czerpane z zewnątrz zimą, jest ogrzewane, tym znajdującym się wewnątrz i dopiero trafia do pomieszczenia, dlatego budynek się nie wychładza. Podobnie jest latem, tylko wtedy powietrze jest chłodzone.


8 Ostatnim krokiem jest stosowanie w domu urządzeń, które pozwolą na zaoszczędzaniu na energii, jak na przykład paneli fotowoltaicznych, pom ciepła czy kolektorów słonecznych. 

Komentarze