Pralnia w domu.


     Pralnia zaprojektowana jako oddzielne pomieszczenie, jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Oprócz pralki można tutaj umieścić suszarkę, pojemniki na rzeczy do prania, deskę do prasowania, często również montowana jest umywalka albo małą wanna do prania ręcznego.

      Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie pralni w pomieszczeniu z drzwiami, które prowadzą na taras lub balkon, dzięki temu można wygodnie wynosić pranie do suszenia na zewnątrz.

    A jeśli nie jest to możliwe, pralnię zazwyczaj umieszcza się w piwnicy lub na poddaszu. Liczyć się jednak wtedy trzeba z codziennym bieganiem po schodach z bielizną przeznaczoną do prania.


     Niezależnie jednak od tego, gdzie usytuujemy pralnię, trzeba pamiętać, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza. Dlatego zawsze należy zadbać o sprawnie działającą wentylację. W pomieszczeniu musi więc być kanał wentylacyjny z kratką wywiewną, a w drzwiach – zwłaszcza jeśli nie ma w nim okna – otwory zapewniające dopływ powietrza z zewnątrz.

     Warto też pomyśleć o doprowadzeniu instalacji grzewczej, która przyda się nie tylko w zimie, ale także w chłodne letnie dni. Pozwoli bowiem uniknąć nadmiernego nagromadzenia się pary wodnej w pomieszczeniu, a w konsekwencji jego zawilgocenia, które bardzo szybko może doprowadzić do pojawienia się pleśni.
























Źródło: http: www.ekspertbudowlany.pl ; archon, Domy, które kochacie nr 32(3/2014)

Komentarze