Styl modernistyczny w architekturze
Projektując domy modernistyczne, architekci kierują się przede wszystkim zasadą optymalizacji i ekonomizacji obiektu, co skutkuje unowocześnianiami rzutów oraz całej formy architektonicznej. Znaczy to, że odeszło się od klasycznych form budynku, które charakteryzowały się rozbudowaną formą, wieloma zdobieniami oraz osią symetrii.
Najważniejsze cechy, jakie można zauważyć w budynkach modernistycznych dotyczą układu przestrzennego obiektu, np.: można zauważyć brak symetrii, do tego obiekty w tym stylu charakteryzują się lekką bryłą. Budynki w stylu modernistycznym posiadają otwarte przestrzenie, przeszklenia, wpuszczającymi dużo światła do wnętrza. W projektach można zauważyć minimalizm, płaskie dachy, w rzutach wolne przestrzenie, brak podziału na zamknięte pomieszczenia. Najczęstszymi surowcami wykorzystywanymi w budowie są szkła, beton oraz stal żelbetu. Ważną cecha tego stylu jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii.
Styl modernistyczny określił na nowo termin przestrzeni architektonicznej. Zostały zastąpione zamknięte oraz ograniczone przegrody budowlane wolnym planem. Rzut kondygnacji nie jest dzielony na zamknięta pomieszczenia. Przestrzeń kreowana jest przez swobodne rozplanowanie płaszczyzny, oświetlanie, słupy, elementy wystroju wnętrz. Popularność takiego rozwiązania ma kilka powodów. Z jednej strony korzyści funkcjonalnej przestrzeni, którą można łatwo zmieniać przy pomocy odpowiedniej konfiguracji mebli oraz ekranów ścian (czasem przesuwalnych), z drugiej strony takie wnętrze wybudowane z szeregu zmiennych perspektyw ma zalety artystyczne, które są doceniane przez odbiorców. Architektura modernistyczna inspiruje się budownictwem Dalekiego Wschodu, co powoduje połączenie wnętrza obiektu z otoczeniem zewnętrznym. Prostym przykładem jest przyległa strefa ogrodu, która została wciągnięta do powierzchni użytkowej budynku.
W projektowaniu osiedli modernistycznych bierze się pod uwagę przede wszystkim ekonomikę oraz wygodę mieszkańców. Architekci popularyzowali podział miasta na różne strefy (np.: przemysłową, mieszkaniową, handlową). Budynki lokalizuje się swobodnie pomiędzy zielenią, bądź tez zakłada się układ rzędowy.
Komentarze
Prześlij komentarz