Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W każdym budynku bardzo ważna jest wentylacja, czyli dostarczanie świeżego powietrza, jak i usuwanie tego "zużytego" na zewnątrz. Najbardziej znanym rodzajem wentylacji w domu jest wentylacja grawitacyjna. Jednak w tym przypadku powstają duże straty energii cieplnej, dlatego w domach energooszczędnych czy pasywnych stosuje się innowacyjne rozwiązanie jakim jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna umożliwia ciągły dostęp do świeżego, pozbawionego alergenów powietrza oraz odpowiedniej temperatury w każdym pomieszczeniu bez konieczności otwierania okien. Budynki energooszczędne potrzebują kontrolowanej wentylacji, by zapewnić również oszczędność energii. Dodatkowo można zaoszczędzić na instalacji grzewczej montując grzejniki o mniejszej powierzchni, jaki i piec o mniejszej mocy. Oznacza to mniejsze koszty montażu centralnego ogrzewania oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym o około 30%-50%. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewny z odzyskiwaniem ciepła bazuje na rekuperatorze, który zapewnia odzyskiwanie ciepła z powietrza, które w konwencjonalnych systemach wentylacyjnych całkowicie ucieka. Chłodne, świeże powietrze pobierane jest poprzez czerpnie, dalej przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, gdzie nagrzewa się w jego kanalikach od powietrza, które jest usuwane z wnętrza obiektu, następnie nawiewane jest do pomieszczeń. Cały ten proces odbywa się właściwie bezgłośnie oraz z minimalnym zużyciem energii.

Dobrym dodatkiem do systemu wentylacji mechanicznej jest realizacja gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Podstawową funkcją tego typu instalacji jest wstępne schłodzenie powietrza latem i ogrzanie go zimą. Umożliwia to osiągnięcie większych oszczędności, które wynikają z obniżenia kosztów ogrzewania domu zimą oraz na otrzymanie lepszego komfortu klimatycznego obiektu latem. Poprzez przeprowadzanie zewnętrznego powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła korzysta się ze zdolności gruntu do gromadzenia energii.
Rekuperatory AERIS to aktualnie najbardziej efektywne i technologicznie zaawansowane wymienniki ciepła. Potrafią odzyskać do 95% ciepła, a w wersji entalpicznej nawet do 127%. Napędzane są wentylatorami energooszczędnymi na stały prąd, przy czym gwarantują minimalny pobór prądu – od 6W.

Komentarze

  1. Taka wentylacja to świetne rozwiązanie, bo gdy np zima się wietrzy pomieszczenia, to zaraz robi się w domu zimno, a przecież świeże powietrze jest potrzebne

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz